Moord, fraude, machtsmisbruik… In het Oude Regime, iedereen die voor een misdrijf wordt vervolgd, kan de soeverein om vergiffenis vragen en zo ontsnappen aan de door justitie opgelegde straffen. Het Rijksarchief bewaart duizenden kwijtscheldingsbrieven, elk met een gedetailleerd verslag van de vergeven misdaad. Deze brieven bieden dan ook een uniek inzicht in het dagelijks leven in onze streken onder het Ancien Régime.. Jammer genoeg, deze bronnen zijn nog steeds moeilijk te raadplegen... maar het PARDONS-project wil ze toegankelijk maken voor een breed publiek!

Samenwerking Rijksarchief, UCLouvain, KU Leuven, Histories vzw en de Dienst Cultureel Erfgoed van de Federatie Wallonië-Brussel, PARDONS wil digitaliseren, transcriberen en toegankelijk maken van de duizenden kwijtscheldingsbrieven die beschikbaar zijn in het Rijksarchief.

Om dit immense corpus van bronnen te onthullen, PARDONS roept vrijwilligers uit alle lagen van de bevolking op om ons te helpen bij het bestuderen van de remissiebrieven.

In dit eerste webinar georganiseerd voor Franstalige vrijwilligers, we lichten de sluier op over de voorlopige resultaten van het project. Je ontdekt de rijkdom van deze bronnen en ziet hoe jij en andere vrijwilligers kunnen helpen ze aan het licht te brengen.. Door lid te worden van ons team, je krijgt de unieke kans om bij te dragen aan een grootschalig wetenschappelijk project. Je bent vrij om je eigen onderzoek te doen en te werken aan bronnen uit je eigen dorp of regio.

De eerste fase van het PARDONS-project zal zich richten op kwijtscheldingsbrieven uit het voormalige hertogdom Brabant (15e-17e eeuw). Daarna, het onderzoek wordt dankzij de archieven van de Privy Council uitgebreid naar heel voormalig Zuid-Nederland.

De geschiedenis van misdaad fascineert je ? U wilt het leven in het Ancien Régime . ontdekken ? U wilt meer weten over het verleden van uw regio of een van uw voorouders ? Word dan lid van ons team door je hieronder in te schrijven voor ons eerste webinar.

Waar en wanneer :

Mardi 29 november 2022 om 14u, online, gratis maar verplichte registratie.

Bekijk de opname van dit eerste online webinar

Sprekers :

PARDONS team (Nathalie Demaret, Gert Gielis, Luke Giraudet, Xavier Rousseaux, Quentin Verreycken)

Voor wie :

Voor elke erfgoedvrijwilliger die de Letters of Remission wil gebruiken als onderdeel van de lokale geschiedenis en/of familiegeschiedenis en voor degenen die actief willen bijdragen aan het toegankelijker maken van deze bronnen. Als onderdeel van dit webinar, de nadruk zal liggen op kwijtscheldingsbrieven in het Frans.

Registratieformulier

straat, postcode en plaats

Deel dit bericht